Antigua Guatemala (07 – 11 detsember)

Antigua tähendab tõlkes vana ehk Antigua Guatemala on üks vanimaid linnu Guatemalas. Antigua teeb eriliseks võrdlemisi hästi säilinud Hispaania barokk stiilis arhitektuur. Lisaks on Antiguas arvukalt kirikute varemeid, millest mõned on rohkem, teised vähem säilinud. Kuni aastani 1776 oli see ka Guatemala pealinn.


See on imeline linn, mis on ümbritsetud vulkaanidest. Kõige silmapaistvam on linnapildis ehk Volcán de Agua, mis on ajalooliselt linnale mitmel korral ka palju häda ja viletsust toonud. Külastasime kohalikku nö risti mäge, millelt avaneb suurepärane vaade Antigua linnale ning Agua vulkaanile

Linna külje all ka asub ka Volcán de Fuego, mis on tänini aktiivne ja meiegi saime tunnistada selle vulkaani nö „köhatusi“, kui valge pilv ilmub vulkaani kraatri kohale. Meieni jõudsid muidugi ka vanemate muret tekitavad kõned, et ega me selle vulkaani lähedal ei ole, mis Guatemalas parajasti purskas. Juhtus nii, et ei olnud 😊 Guatemalas on kokku ligi 37 vulkaani.


Aga vulkaanidest ja ilusast linnapildist köitsid meid enam kohalikud inimesed. Meie üllatuseks kandis suur osa kohalikke naisi ja lapsi igapäevaselt traditsioonilisi rõivaid. Kuna Guatemalas on ajalooline komme naturaalselt kangaid värvida, siis mida kirevam oli seelik või pluus, seda uhkem oli naisterahva olemus. Ka muu käsitöö sh puidust nikerdised, serviisid jne oli tõeline värvide pillerkaar.


Nautisime enneolematut värvide plahvatust ja üritasime vähemalt osakestki sellest pildile saada. Kohalikud on aga pildistamise osas väge tagasihoidlikud ja pigem nad keelduvad, kui küsida, kas tohib neist pilte teha. Meil õnnestus see vaid mõnel üksikul korral.


Veetsime Antiguas 4 päeva, millest enamuse üritasime end välja puhata pikast ringreisist USAs. Käisime iga päev vanalinna uudistamas ja kohalikke toite degusteerimas. Taccod, tortillad, mais, michelada jne. Tundus, et toit peab olema laual vähemalt sama värvikirev, kui riided seljas. Iga nurga peal oli näha noori tüdrukuid pisikesi tortilla saiu „patsutamas“.


Suuremaid turismi tuure me ette ei võtnud, kui kohvi istanduse külastamine välja arvata. See oli meil mõlemal esmakordne kogemus näha, kust tuleb kohvi ja kui palju tööd ja vaeva ühes tassikeses kohvis tegelikult peitub. Parema ülevaate kohvi istanduse külastamisest koos pildi ja video materjaliga saab meie instagarami lehe storyst.


Istandus, mida külastasime, oli Guatemala mõistes veel väike. Kuigi meile tundus see üüratu kohvipuude põld. Suure üllatusena meile selgus, et kvaliteetse kohvi ube korjatakse käsitsi. Seda teevad kohalikud hooaja töölised, kes rassivad leiva raha eest 8 tundi iga päev. Meil oli ka võimalus noppida ning maitsta kohvi uba ja üllatavalt on toores kohvi uba magusa maitsega. Pärast korjamist kaalutakse oad ning tasu on kaalu põhine. See järel on kohvi töötlemine natukene rohkem automatiseeritud. Oad loputatakse vees ja pestakse maha punane kohvi oa kest. See järel viiakse oad välja päikse kätte kuivama. See on samuti manuaalne töö ja posid käivad iga 45 minuti tagant oa kuhja ümber rehitsemas. Ööseks jäätakse oad välja katte alla. Kui oad on kuivad, toimub mehaaniliselt ubade eraldamine st masin sõelub välja suuremad ja väiksemad, et röstimisse satuks võimalikult sarnase suurusega oad. Röstimine on aga kõige viimane etapp ja seda tehakse tavapäraselt juba siis, kui kohvi on sihtriiki transporditud. Vähemalt selles kohvi istanduses on kvaliteedi kontroll suur ning enne kohvi pakendamist on spetsiaalne inimene, kes siis hindab kohvi oa kvaliteeti ja vastavalt sellele pakendamist.

Ööbisime Antiguas AirBnB korteris, ühe toreda noorpaari juures. Nendega rääkides saime ka üsna palju targemaks riigi poliitilisest olukorrast ja üldse kohalike elust olus. Antiguas läheb inimestel hästi, kuna turiste käib palju ning tööd jagub. Mujal Guatemalas on aga väljaränne suur, kuna inimesed elavad vaesuse piiril ja neil ei ole ehk muud valikutki, kui ellu jäämise nimel otsida eluks paremaid võimalusi. Kuna Guatemala on võrdlemisi vaene, on seal ka üsna ohtlik. Guatemala Citys ei soovitata turistidel üldse liikuda ja mujal on soovitatav pimedas mitte ringi liikuda. Seda me ka enamasti järgisime ja pimeda ajal olime tubased. Kurb oli näha, ühiskonda, kus on endiselt vaid väga rikkad, kes saavad vaid rikkamaks ja siis valdav ülejäänud enamus väga vaesed. Igasugune võrdsus ühiskonnas puudub. Sama on Guatemala noortel endiselt lootust, et midagi muutub ning noored üritavad aktiivselt poliitikas kaasa lüüa, et midagi muuta.


Kokkuvõttes jääme Antiguast meenutama kohalikke Guatemala inimesi, kes on üüratult abivalmid ja sõbralikud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga